XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2020

XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2020

2020 Rok Świętego Jana Pawła II.

Obchodzimy w tym roku stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, “naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu”.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. “Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem +Solidarności+, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne” – czytamy w uchwale Sejmu RP.

W uchwale podkreślono, że w nauczaniu Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. “Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu. Ojciec Święty nauczał, jak bardzo od uznania godności człowieka, od przestrzegania jego praw, od umiejętności dialogu i przebaczenia, od budowy ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości, od szacunku dla każdego człowieka, od obrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, od poszanowania rodziny i naturalnej więzi międzyludzkiej, od budowania cywilizacji miłości, jak bardzo od tego wszystkiego zależą szanse społeczeństw i rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy”.

“Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim. Uczył nas, że żadna wspólnota nie może przetrwać bez prawdziwej solidarności, ale także solidarność nie może istnieć bez miłości. Pamiętamy Jego słowa: Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy +brzemię+ dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Wspominamy wspaniałe chwile, jakie przeżywaliśmy w czasie niezapomnianych pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, z którą, jak powtarzał papież: nigdy nie mogło rozstać się moje serce. Było to wyrazem ogromnej miłości, jaką Ojciec Święty obdarzał Polskę i każdego z nas” – głosi uchwała.

Przypomniano w niej, że św. Jan Paweł II będąc jeszcze pośród nas mówił, że chciałby zostać zapamiętany jako “papież rodziny”. “Nieustannie podkreślał, że rodzina to największy skarb narodu, gdyż jest szkołą cnót społecznych stanowiących o życiu i postępie społecznym. Święty Jan Paweł II uczynił centrum swojego nauczania troskę o rodzinę i słowem oraz przykładem uczył, jak ważna jest tradycyjna rodzina w życiu społecznym i narodowym, rodzina, która jest prawdziwym środowiskiem życia i miłości. Jakże przejmujące są Jego słowa: O jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę i język zawdzięczam polskiej rodzinie, aby rodzina ta nie przestawała być Bogiem silna. Ażeby przezwyciężała wszystko, co ją osłabia i rozbija – wszystko, co nie pozwala jej być prawdziwym środowiskiem życia i miłości” – zaakcentowano.

“Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 r. przeżył zamach na swoje życie. Na placu św. Piotra został postrzelony przez tureckiego zamachowca, najpewniej na zlecenie sowieckich służb specjalnych. 2 kwietnia 2005 r. z ogromnym bólem pożegnaliśmy naszego umiłowanego papieża, który odszedł do Domu Ojca i, jak wierzymy, wstawia się za nami i błogosławi nam z nieba. Niniejszą uchwałą Sejm RP wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który, sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, wciąż będą dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – dodano w uchwale.

Zapraszamy serdecznie na wydarzenia, które będą się odbywały w roku Św. Jana Pawła II. Koncerty, spektakle oraz uroczyste msze święte .

Zapraszam – Robert Grudzień

„Zrozumieć Niepodległą” – ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

 

Terminarz

XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2020

Kościół pw. Świętej Rodziny 06.06. – 26.08.2020 r., środy godz.19.00

Link do dużego plakatu

Link do Wprowadzenia

Link do pobrania Terminarza

 

2020 ROK ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

“Zrozumieć Niepodległą”

INAUGURACJA FESTIWALU

07.06./ niedziela/

 Jan Paweł II w Lublinie

Alicja Węgorzewska – śpiew, Maciej Miecznikowski – śpiew,

Bogdan Kierejsza – skrzypce, Anna Drela – scenariusz,

Robert Grudzień – organy, fortepian,

01.07.

Jan Paweł II “Wiara i kultura”

Romuald Szałek – flety, wokaliza, kompozytor Romuald Erenc – gitara

Anna Drela – narrator, scenariusz

08.07.

Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty

“Wołam do Ciebie Człowieku”

Grażyna Barszczewska – aktor, narrator, Robert Grudzień – organy

15.07.

210 Rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Karol Garwoliński – recital fortepianowy

22.07.

Muzyka świata dla Jana Pawła II

Kamila Lendzion – sopran /solistka Teatru Muzycznego w Lublinie/

Agnieszka Schulz – Brzyska – fortepian

Karol Rzepecki – narrator

29.07.

Nadzieja dla świata. Modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa

Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Karol Lizak – śpiew,

Robert Grudzień – organy

05.08.

Maciej Banek – recital organowy

12.08.

Bitwa Warszawska 1920

Jerzy Zelnik – aktor, narrator, scenariusz

Robert Grudzień – organy

19.08.

Poezja Karola Wojtyły – Jana Pawła II

Wanda Wasicka – poeta, narrator

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce,

Georgij Agratina – fletnia Pana,

Robert Grudzień – organy,

26.08.

FINAŁ FESTIWALU

Poezja śpiewana Karola Wojtyły

Oratorium “Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Marcin Obuchowski – wokal, kompozytor

Alicja Karpiuk – wokal

Kwartet smyczkowy Kwartemia

Kamil Turczyn – piano

 

Robert Grudzień dyrektor artystyczny, projekt autorski

e-mail: robert@grudzien.pl  tel.kom 601 306 483

https://www.rodzina.lublin.pl

 

Patronat honorowy:

Abp Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski

Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin

Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego

Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.