XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2019

XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2019

Kościół pw. Świętej Rodziny 09.06. – 16.10.2019 r., środy godz.19.00

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
40.rocznica wizyty Jana Pawła II w Polsce
32.rocznica wizyty Jana Pawła II w Lublinie
450 lat Unii Lubelskiej
“MONIUSZKO I JEGO CZASY”

TERMINARZ I WYKONAWCY:
https://www.facebook.com/events/2396684557212243

Inauguracja festiwalu
09.06./ niedziela/
„Moniuszko i jego czasy”
KONCERT PAPIESKI
Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego
Jacek Boniecki – dyrygent
Robert Grudzień – organy

03.07.
Koncert w kościółku „Do Ciebie, Panie”
Stanisław Moniuszko po polsku, łacinie i białorusku
Soliści Filharmonii i Opery w Mińsku
Tamara Remez – sopran
Sviatlena Niemahaj – organy
promocja młodych talentów
Maria Makuła – organy /USA/

10.07.
Opera Halka oraz popularne arie Stanisława Moniuszki
Soliści Teatru Muzycznego w Lublinie
Kamila Lendzion – sopran
Kuba Gąska – tenor
Agnieszka Schulz – Brzyska – fortepian

17.07.
Muzyka Polska i Światowa
Światowej sławy multinstrumentalista
Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały
Robert Grudzień – organy, fortepian
Prezentacja książki Bogusława Szwedo “Kapelanii Wojskowi na drogach ku Niepodległości”

24.07.
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku
Oksana Gargaj – skrzypce, Olena Matselyukh – organy

31.07.
Stanisław Moniuszko – Opera “Straszny Dwór”
Soliści Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Łodzi
Sylwia Strugińska – sopran, Dominik Sutowicz – tenor,
Grzegorz Szostak – bas, Danuta Antoszewska – fortepian

07.08.

Adam Mickiewicz – Dziady III cz.
Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia
Wojciech Trela, Adam Plewiński, Marek Gierat

14.08.

Jan Paweł II – “Oto Matka Twoja”
Jerzy Trela – aktor
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Robert Grudzień – organy

21.08.
Miniatury klasyczne i sakralne
Andriy Nakonechnyj – trąbka,
Nadiya Velychko – organy, Kamil Wrona – fortepian

28.08.
80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
„Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki“
Monodram Przemysława Tejkowskiego

25.09.
450 lat Unii Lubelskiej
Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej

16.10.
41.Rocznica Pontyfikatu Jana Pawła II
Bogusław Morka – tenor
Robert Grudzień – organy, fortepian

Robert Grudzień dyrektor artystyczny, projekt autorski
e-mail: robert@grudzien.pl tel.kom 601 306 483
https://www.rodzina.lublin.pl

Patronat honorowy:
Abp Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski
Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski

OPIS WYDARZENIA

„Moniuszko i jego czasy”
Rozpoczął się kolejny projekt autorski Roberta Grudnia

Opery, pieśni, poezja, dramat a wszystko w wykonaniu gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. 9 czerwca rozpoczął się projekt autorski Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy”. Twórczość genialnego kompozytora polskiej opery narodowej będzie kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Zrozumieć Niepodległą”.

Projekt rozpoczął się koncertem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Mazowsze” w Lublinie. To wydarzenie było inauguracją XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2019. Jednak to dopiero początek, bo projekt to cykl koncertów, spektakli słowno – muzycznych. Wystąpią m. in. wspomniany PZPiTL „Mazowsze”, Jerzy Trela, Wojciech Trela, Bogusław Morka oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy oraz z Mińska i Lwowa. Będą m. in. koncertowe wykonania oper Stanisława Moniuszki, pieśni, ale także „Dziady” Adama Mickiewicza. Projekt opiera się nie tylko na muzyce wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, dyrektora opery warszawskiej – ale ukazuje także realia czasów, w których żył i tworzył, dlatego będą też wydarzenia towarzyszące pokazujące ówczesną modę, obyczaje czy wystrój wnętrz. – Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę między powstaniami listopadowym i styczniowym i bezpośrednio po nim. Stanisław Moniuszko obok Fryderyka Chopina to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Cieszę się, że Sejm rok 2019 – w 200. rocznicę urodzin kompozytora ogłosił Rokiem Moniuszkowskim – twierdzi Robert Grudzień. Dodaje, że tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową Moniuszko dbał – podobnie jak Fryderyk Chopin – by muzyka polska powstawała w oparciu o głębokie narodowe korzenie, tworząc prawie 300 pieśni zebranych w śpiewnikach domowych – zabiegał o rozwój kultury muzycznej w polskich rodzinach. Pieśni te były śpiewane zarówno przy fortepianie w salonach ziemiańskich jak i domach mieszczańskich czy wreszcie na wsiach. Tworząc Towarzystwo Muzyczne im. Św. Cecylii w Wilnie postarał się nie tylko o rozwój muzyki sakralnej, ale także popularyzację muzyki klasycznej. Stanisław Moniuszko to oddany patriota. Jak sam podkreślał pierwszą edukację muzyczną odebrał w domu, gdzie matka bardzo często nuciła „Śpiewy Historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza. Jako dojrzały twórca pisał muzykę do wierszy Adama Mickiewicza i w ten sposób popularyzując poezję wieszcza narodowego. Przed powstaniem styczniowym, Stanisław Moniuszko wprawdzie formalnie pozostawał dyrektorem opery, ale grał na organach wyłącznie w kościołach, organizował tam akcje na cele charytatywne, brał czynny udział w procesjach i manifestacjach poprzedzających powstanie a jedną z nich w Warszawie nawet poprowadził.

Moniuszko to także twórca polskiej opery narodowej. Jego „Halka” i „Straszny Dwór” są uważane za najważniejsze polskie dzieła tego gatunku, niosące w sobie ogromny ładunek uczuć patriotycznych, które w czasach niewoli narodowej podnosiły na duchu a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej. Szczególnie to drugie dzieło od chwili premiery stało się manifestacją uczuć narodowych, co spowodowało zakaz kolejnych spektakli z (Straszny Dwór był grany we Lwowie). Warto też dodać, że jedna z pieśni sakralnych rozpoczęła uroczystości odsłonięcia pomnika pięciu poległych patriotów w pierwszej manifestacji przed powstaniem styczniowym, a miało to miejsce w 1915 roku. To wszystko pokazuje, że twórczość Stanisława Moniuszki przeniknięta głębokim patriotyzmem była i jest bliska Polakom kolejnych pokoleń. Dlatego projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” nie ogranicza się do prezentacji twórczości wybitnego artysty, ale odwołuje się do późniejszych wydarzeń i rocznic. Chodzi o przypadające w tym roku 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej czy 40. rocznicę pierwszej wizyty papieża Polaka w jeszcze zniewolonej Ojczyźnie, czyli również czasy gdy potrzeba było siły do podtrzymania ducha narodowego trwania w polskości.

Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” to także nawiązanie do wielkiej akcji popularyzatorskiej, podjętej przez światowej sławy śpiewaczkę Marię Fołtyn, która od lat 80. przez festiwal, konkursy i koncerty promowała twórczość wielkiego kompozytora na całym świecie. – Bardzo cenię talent i twórczość niezrównanej odtwórczyni roli Halki. Niezwykle miłym wspomnieniem o niej jest wpis w książce autobiograficznej, jaką mi podarowała. Na pierwszej stronie napisała, że ten egzemplarz dedykuje „pracuszkowi Robertowi Grudniowi ”oddana Maria Fołtyn. Myślę, że rok 2019 i projekt „Moniuszko i jego czasy” to także okazja by uhonorować i przypomnieć także jej zabiegi – dodaje Robert Grudzień.

Festiwal trwający do 16 października 2019 roku będzie się odbywał w ramach jubileuszu 450 lat Unii Lubelskiej i 40.rocznicy wizyty Jana Pawła II w Polsce.

szczegóły będą podawane systematycznie na stronie www.rodzina.lublin.pl

Robert Grudzień dyrektor festiwalu

t.601306483

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.