Wizyta Duszpasterska 2017/2018

Prosimy w miarę możliwości o: uchylenie drzwi do mieszkania, o przygotowanie na stół Krzyża, świecy, Pisma Świętego, kropidła i wody święconej (w razie braku takowej -> informacja z prośbą o poświęcenie wody). Dzieci uczące się w szkole prosimy o wyłożenie zeszytów/kart pracy (katecheci mają nie zbierać zeszytów do sprawdzenia w czasie kolędy). W miłym zwyczaju jest też chowanie zwierząt domowych. Prosimy, aby na czas kolędy byli obecni wszyscy domownicy, naturalnie wyłączając pracujących zawodowo w chwili odwiedzin. 

Jeśli ktoś nie miał w zwyczaju przyjmować kapłana prosimy dać sobie i nam szansę na spotkanie… Może to będzie początek nowej drogi wiary. Zwykle kapłani pukają/dzwonią do każdych drzwi bez względu na sytuację w poprzednich latach.

Kapłan przychodzi, aby przynieść mieszkańcom Boże błogosławieństwo na kolejny rok. Nie jest wizytatorem, poborcą itp., ale przychodzi jako duchowny ojciec. Zachęćmy swoją otwartością, stwórzmy atmosferę, w której duszpasterz czułby się chciany i oczekiwany. Można, a nawet warto z nim porozmawiać na tematy duchowe. Poprośmy o wspólną modlitwę w konkretnych intencjach. Zachęcamy do aktywnej rozmowy z duszpasterzem, którą inicjujmy, wszak kapłan jest naszym gościem. Miło będzie nam porozmawiać z Państwem na tematy związane z wiarą, praktykowaniem, przyjmowaniem Sakramentów Świętych, życiem parafii, a także osobistymi troskami. Niekiedy kapłan może rozpocząć wizytę od rozmowy, poznania gospodarzy, a na koniec w modlitwie i błogosławieństwie zawierzając Bogu sprawy Rodziny. 

To wyjątkowa okazja, by na “swoim gruncie” spotkać się z proboszczem/wikariuszem. Kolęda zwykle nie trwa długo, więc w ramach “rozmów niedokończonych” możecie Państwo umówić się na spotkanie w innym, dogodniejszym dla siebie i kapłana czasie. Przy okazji kolędy zbierane są zwyczajowe ofiary, które w tym roku przeznaczamy na inwestycje związane z wymianą ogrzewania i wystroju kaplicy. Rzecz jasna ofiara nie jest warunkiem odwiedzin kapłana. Rozeznajmy na ile stać rodzinę – przy tej okazji raz w roku – aby wesprzeć doczesne potrzeby Parafii.

Do zobaczenia w Twoim domu z błogosławieństwem Bożym!
Ksiądz Proboszcz wraz z Wikariuszami

P.S. Poniżej do obejrzenia kilka krótkich klipów video związanych z sensem wizyty duszpasterskiej a także ciekawy artykuł – wywiad z proboszczem z podlubelskiej Dąbrowicy. Zachęcamy!

Ks. Jerzy Poręba o swojej kolędzie
http://kosciol.wiara.pl/doc/4401657.Koleda-u-zlodzieja

W jakim celu księża odwiedzają mieszkania wiernych? Sens wizyty duszpasterskiej
https://www.youtube.com/watch?v=7godq7T7Dps

O celu wizyty kolędowej
https://www.youtube.com/watch?v=RJX6bwj6vmg


Kolęda to wyjątkowo trudny czas dla duszpasterzy. Nierzadko, po całym dniu pracy w szkole idą na 5-6 godzin w odwiedziny Parafian, którzy oczekują, że kapłan w każdym mieszkaniu będzie uśmiechnięty, skory do rozmów, itp. Jednak każde mieszkanie to inna rodzina, inne sytuacje życiowe, inna atmosfera, inny stopień bycia “mile widzianym”… Chcielibyśmy od Państwa móc przeczytać opinię i refleksje. Będzie to dla nas nieoceniona pomoc, gratyfikacja i swoisty feedback (informacja zwrotna) na temat Państwa spotkania z duszpasterzem. Umożliwi nam to odpowiednią ewaluację tego czasu i wprowadzenie potrzebnych zmian. Co najważniejsze – miło nam będzie przeczytać tych kilka słów podziękowań, które zmotywują nas do wytrwałej służby i dodadzą sił na dalsze kolędowanie. Z przyczyn obiektywnych trudno nam będzie merytorycznie odpowiedzieć na anonimowe zapytania czy obiekcje. Poniżej formularz umożliwiający taką wypowiedz:

Używając tego formularza zgadzasz się na przechowanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę zgodnie z naszą Polityką prywatności umieszczoną na dole strony w stopce.