Wielki Piątek – 2016 – Foto

Wielki Piątek - 2016 - Foto

Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.

share

Comments

  1. Jestem zasmucony tym jak szkaradny krzyż odsłonił Kapłan podczas nabożeństwa. Wizerunek Chrystusa na nim przedstawiony, jeśli można o takowym mówić, wręcz ośmieszał Naszego Zbawiciela. Był szpetny, przedstawiał Jezusa wiszącego na nim, za przeproszeniem, jak rozpruta świnia na wieszaku, nie tak jak powinien – czyli rozciągnięty wzdłuż, w kształt krzyża, na którym spoczął. To tylko symbol, jednak jak ważny i symbolizujący Jezusa. A taki, jak w Wielki Piątek tylko go hańbi i ośmiesza. Mam nadzieję, że nigdy nie zobaczę czegoś podobnego, ujmującego Zbawicielowi, w Naszym Kościele. Pozdrawiam.

    • Drogi,
      niestety wypadki się zdarzają. Został przystrojony jak co roku piękny i okazały Krzyż. Jednak w czasie drogi gdy ministranci chcieli przenieść Go pod chór ramię Jezusa… odpadło. I tak cudem udało się znaleźć krzyż z fioletem. Jak widzisz na zdjęciach do adoracji po Liturgii Męki Pańskiej udało się wystawić już z naprawionym ramieniem. Zdjęcia tutaj:
      https://www.rodzina.lublin.pl/ciemna-jutrznia-wielka-sobota/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.