Uroczystość Wigilii Paschalnej – Wielka Sobota – 2017 w par. Św. Rodziny w Lublinie

Udostępnij

Wielka_Sobota_2017

Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku

Wigilia Paschalna, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę po zmierzchu, składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa Bożego, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej z procesją rezurekcyjną.

W Wielką Sobotę, aż do wieczora, w żadnym kościele nie odprawia się Mszy św. Trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu, Wielka Sobota to przede wszystkim czas oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Chrześcijanie w tym dniu oczekują zmartwychwstania Chrystusa. Przez cały dzień Kościół adoruje Najświętszy Sakrament umieszczony w Grobie Pańskim. Grób ten symbolizuje miejsce spoczynku ciała naszego Zbawiciela.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”24″ override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/rodzina/domains/rodzina.lublin.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails”]Liturgia światła – przed kościołem płonie ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Od poświęconego ognia zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata i symboliczne przejście z mroku śmierci, do życia. W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa” i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki” — zgromadzeni zapalają swoje świece.

Liturgia słowa jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą.

Liturgia chrzcielna celebrans poświęca wodę chrzcielną — tradycja zaleca, aby dokonało się to przy włożeniu paschału do naczynia z wodą; tekst błogosławieństwa przypomina odradzającą moc wody. Teraz dokonać można obrzędów chrztu — pierwotny Kościół udzielał tego sakramentu tylko w czasie Wigilii Paschalnej.

Liturgia eucharystyczna nie odbiega w swym zasadniczym kształcie od tradycyjnej Mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej kończą się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem. Słowa rozesłania wzbogaca się o dwukrotne Alleluja.

___

Obchody Wielkiej Soboty rozpoczynające się po zapadnięciu zmroku należą już liturgicznie do Niedzieli Zmartwychwstania. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a w niektórych kościołach umieszczaną figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem; obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.

Subskrybuj Biuletyn Parafialny

cotygodniowy zestaw informacji z naszej Parafii na Twój email.

Więcej artykułów

aktualności

Misterium Męki Pańskiej i Droga Krzyżowa

W niedzielę 17 marca o godz. 18.40 w naszym Sanktuarium zostanie przedstawione krótkie Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu „Teatru Przebudzenie”