Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, rok B (31.12.2017 r.)

Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, rok B (31.12.2017 r.)
 1. Serdeczne podziękowania parafianom, którzy przygotowali dekorację bożonarodzeniowe w Kościele i tym wszystkim, którzy złożyli ofiary, przynieśli paczki żywnościowe i przygotowali wigilię dla osób samotnych i potrzebujących.
 2. W dniu dzisiejszym przeżywamy odpust parafialny ku czci Świętej Rodziny. Kazania głosi ks. prał. Tomasz Trafny – Pracownik Papieskiej Rady ds. Kultury w Watykanie.
  a) o godz. 8.30 Mszę Św. w intencji wszystkich małżeństw obchodzących Jubileusz Małżeństwa pod przewodnictwem Ks. Abp Stanisława Wielgusa.
  b) o godz. 10.00 – Msza Św. dla dzieci.
  c) o godz. 11.30 – Suma odpustowa z udziałem chóru „Familia” pod przewodnictwem Ks. Bp Antoniego Pacyfika – Dydycza
  d) o godz. 30 nieszpory na zakończenie roku i wystawienie Najświętszego Sakramentu.
  e) o godz. 18.00 – Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Bp Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski
  f) o godz. 19 00 – Koncert Noworoczny – Pana Stanisława Soyki
  g) o godz. 24.00 – Msza św. na rozpoczęcie nowego roku
 3. Jutro w poniedziałek 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Pierwsza Msza św. w tym dniu o godz. 8.30, a następne Msze w porządku niedzielnym. Nie ma Mszy o godz. 7.00. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Będzie można również uzyskać odpust zupełny. Wierny, który w kościele lub w kaplicy uczestniczy w uroczystym śpiewie bądź recytacji hymnu: „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, w celu uproszenie Bożej mocy na cały rok.

4.W tym tygodniu przypadają
a) I – czwartek, piątek i sobotę miesiąca – nabożeństwa o stałych godzinach. W Pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.30 nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i Msza św.
b) W sobotę (06. 01. 2017r.) uroczystość Objawienia Pańskiego Trzech Króli. Msze św. z obrzędem poświęceniem kredy i kadzidła podczas każdej Mszy św. Porządek mszy św. niedzielnej. Ofiary składane za kadzidło i kredę przeznaczone będą na wakacyjny wyjazd ministrantów. Tacę przeznaczona jest na „Krajowy Fundusz Misyjny”. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich roznoszących opłatek, a po Mszy spotkanie opłatkowe dla roznoszących opłatek, Rady Duszpasterskiej, przedstawicieli wspólnot i wszystkich chętnych. Po Mszy św. o godz. 18.00 Koncert bożonarodzeniowy Zespołu Jawor z Uniwersytetu Przyrodniczego.

 1. ORSZAK TRZECH KRÓLIrozpocznie się wspólnym kolędowaniem 6 stycznia 2018 roku o godz. 11.15 na placu Zamkowym w Lublinie. Trzej Królowie podążą ulicami Miasta do lubelskiej katedry na Mszę Świętą o godz. 13.00.
 2. W tym tygodniu w liturgii kościoła wspominamy:
  a) we wtorek ( 02. 01) – Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, bpów, dK.,

 Wizyta duszpasterska w tym tygodniu:

DATA GODZINA ULICA
02.01.2018 (wtorek) 16.00 – 21.00 Jana Pawła II 9, Matki Teresy z Kalkuty 4, Dziewanny 1,4,5

 

     03.01.2018 (środa) 16.00 – 21.00 Dziewanny 6, 7, 8, 9, 10

 

     04.01.2018 (czwartek) 16.00 – 21.00 Dziewanny 11, 12, 13, 14, 15

 

 

 1. Za tydzień w niedzielę 07 stycznia ofiary zbierane na tacę będą przeznaczone na inwestycje w naszej parafii.
 2. Za tydzień w niedzielę 07 stycznia będziemy gościć na Mszy św. o godz. 10.00 Chór Chłopięcy Słowiki Lubelskie, a na Mszy o godz. 11.30 zespół Szeligowski ART Wokal Jolanta Minch, a po Mszy krótki koncert.
 3. INFORMACJA Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pomocy dla Aleppo.

W niedzielę 7 stycznia 2018 r. o godzinie 20.00 w Drugim Programie Telewizji Polskiej transmitowany będzie na żywo Charytatywny Koncert Kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Organizatorami inicjatywy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska i Caritas Polska.  Podczas trwania koncertu prowadzona będzie zbiórka smsowa na rzecz ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej szlachetnej inicjatywie. Każdy z nas może się do niej przyłączyć, wysyłając smsy w trakcie transmisji koncertu.

 1. Odnowa w Duchu Świętym Nowe Jeruzalem zaprasza na Kurs Alpha. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 stycznia we wtorek 2018 roku o godz. 18.45 w kawiarence pod radiem. Szczegółowe informacje na plakacie.
 2. Prasa katolicka do nabycia w witrynie księgarskiej. W niej wiele ciekawych artykułów z życia Kościoła. W „Niedzieli” artykuł: „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, a w „Gościu Niedzielnym” artykuł: „Słowo między nami”. Jest także do nabycia nasz kalendarz parafialny na 2018 rok i gazetka parafialna „Ku Świętej Rodzinie” w kwocie 3 zł.
 3. W minionym tygodniu odeszli do Pana:

Śp. Tadeusz Bernach z ul. Różanej w 89 roku życia

Śp. Ryszard Makowski z ul. Fantastycznej  w 64 roku życia

Wieczny odpoczynek…

 

SŁOWO PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI NA NIEDZIELĘ ŚWIĘTEJ RODZINY

„Kochać, nie zabijać!”

Drodzy Bracia i Siostry!

W czytaniach na dzisiejsze Święto Świętej Rodziny św. Paweł Apostoł wymienia wiele cnót, ale podkreśla, że najważniejsze jest, aby realizować je z miłością, „która jest więzią doskonałości”. Dzisiaj chcemy, aby ta zasada wybrzmiała z całą mocą i aby odnosiła się ona do wszystkich: do dzieci zdrowych i do niepełnosprawnych, do osób starszych i do chorych. Wszyscy oni zawsze powinni mieć miejsce w naszych rodzinach.

Każde dziecko potrzebuje miłości. Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg!

Wszyscy jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie może być miejsca na zabijanie innych, a szczególnie niepełnosprawnych i chorych dzieci!

To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia.

Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami bronić się jeszcze nie mogą!

Dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać!

W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy Biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta. Zwracamy się do nich tym bardziej, gdyż wiemy, że większość z nich deklaruje wiarę i wierność wartościom chrześcijańskim. Jesteśmy przekonani, że parlamentarzyści postawią wartości moralne ponad partyjnymi kalkulacjami!

Powszechnie znane jest przywiązanie Polaków do osoby św. Jana Pawła II. Dla zdecydowanej większości z nas jest on autorytetem. Sprawa obrony życia była jednym z najważniejszych wątków pontyfikatu Papieża Polaka. W 1999 r. w Łowiczu mówił: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!”. Dajmy więc świadectwo wierności nauczaniu naszego świętego Rodaka i upomnijmy się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci! Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji.

Życząc wszystkim rodzinom, aby Rok Pański 2018 stał się okazją do naszego świadectwa miłości do chorych i niepełnosprawnych dzieci, z serca wszystkim błogosławimy.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+ Artur Miziński

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Wiceprzewodniczący

Konferencji Episkopatu Polski 

Warszawa, dnia 31 grudnia 2017 roku

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.