Msza D-dur Antonína Dvořáka w wykonaniu “Lutni Lubelskiej” – w ramach wakacyjnych koncertów organowych w kościele Św. Rodziny w Lublinie

Msza D-dur Antonína Dvořáka w wykonaniu "Lutni Lubelskiej" - w ramach wakacyjnych koncertów organowych w kościele Św. Rodziny w Lublinie

Msza_D-dur_Lutnia_Lubelska

W programie XXI Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin–Czuby 2017 w kościele Św. Rodziny w Lublinie w dniu 09.08.2017 Soliści i Chór Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie „Lutnia Lubelska” oraz Robert Grudzień wykonali mszę D-dur – Antonína Dvořáka.

Msza D-dur op. 86 Antonína Dvořáka na tle innych kompozycji sakralnych swego autora jest dziełem dość szczególnym, lirycznym i bardzo osobistym. Powstała w 1887 r. na zamówienie Josefa Hlavki, architekta i mecenasa sztuki, przyjaciela kompozytora. Utwór miał uświetnić uroczystość konsekracji nowej kaplicy zamku w Lužanach.

A. Dvořák w dniu ukończenia pracy nad utworem napisał: „Szczęśliwie ukończyłem dzieło i jestem z niego bardzo zadowolony – myślę, że spełni swe zadanie. Można je opisać słowami: wiara, nadzieja i miłość do wszechmogącego Boga i dziękczynienie za wielki dar, który pozwolił mi tworzyć na chwałę i cześć Najwyższego”.

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.