Akcja na rzecz organów Parafii Świętej Rodziny w Lublinie

Akcja na rzecz organów Parafii Świętej Rodziny w Lublinie

Zapraszamy serdecznie do wsparcia finansowego konserwacji  koncertowych organów /zakup mieszków/ w kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie. Organy wykorzystywane są codziennie podczas mszy świętych oraz podczas koncertów festiwalowych z udziałem najwybitniejszych wirtuozów królewskiego instrumentu. W koncertach z udziałem organów występowali m.in. Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Bogusław Morka, Wiesław Ochman, Teresa Żylis – Gara, Alicja Węgorzewska, Konstanty Andrzej Kulka, Krzesimir Dębski, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Poznańskie Słowiki, Georgij Agratina czy Łódzcy Filharmonicy.

Organy w kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie są instrumentem jednym z typowych przykładów estetyki “Orgelbewegung”. Jego dyspozycja jest obrazem dążeń kompromisowych w celu uchwycenia najbardziej znamiennych cech organów barokowych i romantycznych kręgu niemieckiego. Pomimo dużej obsady wysokich alikwotów zarówno jako głosów pojedynczych jak i mieszanych, sposób intonacji nawiązuje jednak zdecydowanie do tradycji przełomu XIX / XX wieku (łukowate wycięcia piszczałek głosów fletowych, ząbkowate wycięcia na sercu piszczałek). Na uwagę zasługuje duża – jak na czasy powstania organów – liczba głosów typowo romantycznych jak np. głosy przedęte, flety otwarte, piramida głosów smyczkowych od 16 do 2 stóp a nawet głos językowy o stroikach przelotowych. Już dzisiaj instrumenty tego typu jako przykłady minionej estetyki brzmieniowej i tendencji w budownictwie organowym są unikalne. Należy więc traktować je z pietyzmem. Dotyczy to zwłaszcza sześciu zabytkowych XIX – wiecznych głosów.

Konto na rzecz organów:

Parafia pw. Świętej Rodziny
ul. Jana Pawła II 11
20-535 Lublin
Nr konta: 81 1020 3176 0000 5402 0056 5812


Dziękujemy za wsparcie i życzliwe przekazanie tej informacji do rodziny, znajomych, przyjaciół i wszelkich ludzi dobrej woli!

Ks. Tadeusz Pajurek – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie

Robert Grudzień – dyrektor festiwalu organowego Lublin-Czuby

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.