Uroczystość Wigilii Paschalnej – Wielka Sobota – 2017 w par. Św. Rodziny w Lublinie

Uroczystość Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota - 2017 w par. Św. Rodziny w Lublinie

Wielka_Sobota_2017

Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku

Wigilia Paschalna, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę po zmierzchu, składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa Bożego, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej z procesją rezurekcyjną.

W Wielką Sobotę, aż do wieczora, w żadnym kościele nie odprawia się Mszy św. Trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu, Wielka Sobota to przede wszystkim czas oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Chrześcijanie w tym dniu oczekują zmartwychwstania Chrystusa. Przez cały dzień Kościół adoruje Najświętszy Sakrament umieszczony w Grobie Pańskim. Grób ten symbolizuje miejsce spoczynku ciała naszego Zbawiciela.

Liturgia światła – przed kościołem płonie ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Od poświęconego ognia zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata i symboliczne przejście z mroku śmierci, do życia. W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa” i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki” — zgromadzeni zapalają swoje świece.

Liturgia słowa jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą.

Liturgia chrzcielna celebrans poświęca wodę chrzcielną — tradycja zaleca, aby dokonało się to przy włożeniu paschału do naczynia z wodą; tekst błogosławieństwa przypomina odradzającą moc wody. Teraz dokonać można obrzędów chrztu — pierwotny Kościół udzielał tego sakramentu tylko w czasie Wigilii Paschalnej.

Liturgia eucharystyczna nie odbiega w swym zasadniczym kształcie od tradycyjnej Mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej kończą się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem. Słowa rozesłania wzbogaca się o dwukrotne Alleluja.

___

Obchody Wielkiej Soboty rozpoczynające się po zapadnięciu zmroku należą już liturgicznie do Niedzieli Zmartwychwstania. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a w niektórych kościołach umieszczaną figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem; obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *